Výstava Archa naděje
Výstava Archa naděje Galerie Mariánská v Českých Budějovicích od 27. listopadu 2015 a do 29. února 2016.
http://www.galerie-marianska.cz/vystava-archa-nadeje/
představí široké veřejnosti reliéfy a plastiky akademického sochaře Michala Moravce. Jeho realisticky uchopená tvorba vyvěrá z hlubokých citových prožitků utrpení, soudržnosti, lásky a naděje. Monumentální plastiky dokumentují dějinné symboly i sakrální náměty se smyslovostí a niterným zaujetím.
Součástí výstavy jsou unikátní ilustrace, dokumenty a úryvky z deníku Karla Brandýse, přímého účastníka exodu židovského obyvatelstva v roce 1940, který popisuje svízelnou cestu Židů do Palestiny.
Prostřednictvím těchto prvků se vytváří konkrétní emoční vazba mezi uměleckým dílem a příběhem trosečníků lodi Patria – Archy naděje. Cílem výstavy je dokreslit atmosféru nedobrovolného exodu propojením uměleckých děl s dobovými materiály a dokumenty.
Deník poskytlo ze svých sbírek Židovské muzeum v Praze.
Zde si můžete prohlédnout fotografie z vernisáže výstavy Archa naděje.
Galerie zde.
Akademický sochař Michal Moravec
„Není myšlenky abstraktní bez myšlenky konkrétní.“
Vystudoval obor kamenosochařství na Střední průmyslové škole sochařské v Hořicích. V letech 1969 – 1975 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, obor sochařství. Studium ukončil státní zkouškou v ateliéru monumentálního a figurálního sochařství prof. Jiřího Bradáčka. Od roku 1976 působí jako profesor na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích, kde vyučuje odborné předměty jako modelování, figurální kreslení, technologii a práci v materiálech. Mimo pedagogické působení se věnuje své vlastní výtvarné tvorbě. Žije a pracuje v Lukavci u Hořic. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Státní galerie výtvarného umění Náchod, Městské galerie Polička, Galerie města Berlín – Neukölln, ale také v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí (Berlíně, Vídni, Soulu, Würzburgu a New Yorku). Realizoval řadu samostatných i kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Je autorem více než padesáti významných realizací ve veřejném prostoru. Za všechny jmenujme například bronzový pomník Laurin a Klement v Mladé Boleslavi, pískovcové sousoší Bylo nás pět – pomník Karlu Poláčkovi v Rychnově nad Kněžnou, nebo plastiku Svět před Kongresovým centrem v Praze.
Partneři výstavy